THE BEST SIDE OF ROZWARSTWIENIE SIATKóWKI

The best Side of rozwarstwienie siatkówki

The best Side of rozwarstwienie siatkówki

Blog Article

błyski/ flesze w polu widzenia- głównie od skroni- zauważane najczęściej podczas przechodzenia z pomieszczenia jasnego do ciemnego

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie rozwarstwienie siatkówki mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

W wyniku niektórych patologicznych mechanizmów u osób predysponowanych dochodzi do procesu rozwarstwiania. O odklejeniu się siatkówki mówi się wtedy, gdy dojdzie do oddzielenia się warstw siatkówki od jej nabłonka barwnikowego i naczyniówki.

Osobom z grupy ryzyka zaleca się częstsze wizyty okulistyczne (raz w roku). Objawy tj. męty, błyski, nagły ubytek w polu widzenia w postaci cienia bądź zasłony powinny zaniepokoić i skłonić każdego do szukania specjalistycznej pomocy.

Kontakt z redakcją [email protected] Kontakt w sprawie reklamy i projektów specjalnych [email protected] Redaktorka naczelna Karolina Wierzbińska [email protected]

Odwarstwienie siatkówki jest tak naprawdę prawdopodobne u wszystkich, a w szczególności u kobiet po 50. roku życia. Wraz z upływającymi latami zmianie ulega struktura siatkówki, a także ciała szklistego – galaretowatej substancji, która wypełnia wnętrze oka. Po fifty. roku życia ciało szkliste nie jest już połączone z siatkówką. Jeśli w wyniku łączenia go włókna są wystarczająco elastyczne, powodują ciągnięcie i oderwanie siatkówki od naczyniówki.

Nieleczone odklejenie się siatkówki może doprowadzić do utraty wzroku miarę postępowania choroby.

Data aktualizacji: six września 2022 Odwarstwienie siatkówki jest oddzieleniem siatkówki od błony naczyniowej oka. Objawia się błyskami i mętami zaburzającymi pole widzenia.

Najczęściej do odłączenia siatkówki prowadzi tzw. tylne odłączenie ciała szklistego – substancji wypełniającej gałkę oczną (tzw. odwarstwienie przedarciowe). W miejscach, gdzie jest ono najsilniej połączone z siatkówką (obwód ognisk degeneracyjnych) ryzyko przedarcia warstwy światłoczułej jest największe.

Jednak, jeśli nagle pojawi się ich więcej, warto udać się do okulisty, ponieważ może być to oznaka powstawania przedarć lub ostrzeżenie przed rozwarstwieniem siatkówki;

Rozwarstwienie siatkówki to choroba polegająca na rozszczepieniu jej warstw (zob. Budowa narządu wzroku – warstwy siatkówki). Jednocześnie dochodzi do przerwania połączeń między komórkami nerwowymi w siatkówce. Najczęściej występująca jej postać u dzieci (tzw. wrodzone lub młodzieńcze rozwarstwienie) jest dziedziczona w sposób sprzężony z chromosomem X.

Polega ona na chirurgicznym usunięciu ciała szklistego wraz z błonami, a następnie wypełnieniu gałki ocznej specjalną substancją. We wtórnym odklejeniu się siatkówki początkowo należy wdrożyć leczenie choroby podstawowej, a w przypadku braku obserwacji cofania się zmian również przystąpić do leczenia operacyjnego.

Częste jest także odklejenie się siatkówki w wyniku urazów. Chorobę obserwuje się też u osób z zaburzeniami genetycznymi.

Podczas niego lekarz ocenia stan i ruchomość gałek ocznych, a także ustala liczbę otworów i przedarć na siatkówce. Na tej podstawie wybierana jest metoda leczenia operacyjnego.

Report this page